Početna stranica » Kim i crni egipatski kim

Kim i crni egipatski kim

488 pregleda

Ljekovita biljka kim dvogodišnja je i uspravna, do 90 cm visoka biljka, razgranatih stabljika s perastim listovima koji su poredani u donjem dijelu biljke poput crjepova. Cvjetovi su bijeli, a vrlo rijetko su oni koji rastu u planinama crvenkaste i crvene boje. Plodovi su sitni, duguljasto jajasti i dijele se u dva mala, uska sjemena. Korijen je vretenast. Raste u velikim količinama kao divlji u sjevernoj Africi, osobito u Egiptu, Aziji i Europi.

Zbog izvanredne ljekovitosti danas se plantažno uzgaja u velikim količinama u SAD-u, sjevernoj Africi, Rusiji i Europi. Prije više od 4000 godina su ga osobito upotrebljavali stari Egipćani. Dokazano je da je upravo crni egipatski kim najljekovitija vrsta kima. Koliko su ga cijenili Egipćani najbolje govori činjenica da su arheolozi pronašli u piramidi, u grobnici faraona Tutankamona jednu bocu ulja od crnoga kima. I stari grčki filozof Dioskorid spominje ga u 1. stoljeću kao djelotvoran lijek protiv bolesnih bubrega jer stimulira bubrege i mokraćni mjehur te tako izbacuje mokraću, kamenac i pijesak.

 U ljekovite svrhe upotrebljava se samo sjeme i ulje od uzgajanoga kima. U kimu se, među ostalim, nalaze: beta sitosterol, bjelančevine, vitamini B1, B2 i B3, folna kiselina, kalcij, željezo, bakar, cink, fosfor, alfa linoleinska kiselina, antiupalne omega-3 i omega-6 masne kiseline. Prema znanstvenim istraživanjima u sjemenkama kima ima više od 100 raznih ljekovitih tvari, a jedna od njih je eterično ulje. Posebno se naglašava njegova ljekovita tvar nigellon. Ovdje donosim desetak recepata, na koji način ćete iskoristiti veliku ljekovitost crnoga, egipatskog kima.

Kim u prehrani. Kim se preporučuje za mnoga jela, a pogotovo pri pravljenju kruha i kobasica. Kada se priprema tijesto za kruh, doda se jedna mala žlica cijeloga ili samljevenoga sjemena crnoga kima. Isto tako se kod pripreme mesa za kobasice na jedan kg mljevenoga mesa doda mala žlica cijeloga ili mljevenoga sjemena crnoga kima. Također, korijen kima se isto može koristiti u prehrani. Kada se bere sjeme, može se iskopati i korijen, ali ga treba dobro oprati i očistiti. Stavite ga da se kuha u jelu, dobroga je ukusa i vrlo koristan za želudac. Kod velikoga nadimanja i smetnji u želucu uzimajte s vodom ili mlijekom dvaput dnevno poslije jela 1 malu žlicu mljevenoga kimova sjemena. Također kod oteklih žlijezda treba svakom jelu dodati 1 malu žlicu mljevenoga kima. Isto tako, osobama koje su obuzete strahom i nedostaje im hrabrosti, preporučujem svako jutro sažvakati desetak sjemenki kima. 

Čaj od sjemena kima. Uzmite 1 vrhom punu malu žlicu dobro istučenoga kimova sjemena, stavite u 2 dl vrele vode, promiješajte, poklopite i ostavite 10 minuta da odstoji. Nakon toga procijedite te popijete toplo i na gutljaje. Triput dnevno pije se po jedna šalica čaja od sjemena kima za vrijeme jela. To pojačava apetit i probavu, sprječava nadimanje, grčeve u želucu i crijevima i nervozne smetnje u želucu i crijevima. Dojenčad i mala djeca također mogu piti ovaj čaj, uz dodatak prokuhane vode u omjeru 1 : 1.

Čajna mješavina kima i tormentile. U 1/2 l vrele vode stavite vrhom punu malu žlicu istučenoga sjemena kima i 1 vrhom punu malu žlicu ljekovite biljke tormentile, promiješajte, poklopite i ostavite 10 minuta poklopljeno pa procijedite. Poslije ručka popije se 1 šalica ovoga nezaslađenog čaja, toplo i na gutljaje. To je izvanredan čaj protiv nadimanja. Ako je nadimanje vrlo jako, dnevno se piju 2 do 3 šalice nezaslađenoga čaja, vrlo toploga i na gutljaje.

Čajna mješavina. Uzmite 15 g dobro istučenih sjemenki kima, 15 g đumbira u prahu, 30 g korijena sladića i 5 g istučenoga sjemena anisa te ih pomiješajte u jednoj većoj zdjeli. Zatim stavite 1 vrhom punu veliku žlicu ove mješavine u 1/2 litre vrele vode, promiješajte, poklopite i ostavite 10 minuta poklopljeno pa procijedite. Poslije doručka, ručka i večere popije se po 1 šalica ove čajne mješavine. To odlično djeluje kod svih smetnji u želucu i crijevima.

Čajna mješavina kima, anisa i komorača. Uzmite jednake dijelove kima, anisa i komorača i dobro ih zajedno sameljite. Jednu malu žlicu ove mješavine stavite u 2 dl vrele vode, promiješajte, poklopite i ostavite 10 minuta poklopljeno te popijte toplo i na gutljaje. Triput dnevno pije se po jedna šalica ovoga čaja, a djeca smiju piti polovicu od toga. To je vrlo djelotvorno protiv nadimanja, kako kod djece tako i kod odraslih.

Uvarak. U 1/2 litre vode stavite veliku žlicu samljevenih sjemenki kima, promiješajte, stavite na peć i kuhajte 10 minuta na laganoj vatri. Zatim skinite s peći i ostavite da odstoji 15 minuta te procijedite kroz dvostruku gazu. Pije se dvaput dnevno po 1 šalica ovoga uvarka poslije jela, toplo i na gutljaje. Time se odstranjuju plinovi i grčevi uslijed napuhanosti, jača želudac i crijeva te uklanjaju problemi sa želucem i neugodni zadah iz usta.

Crni kim u kombinaciji s kozjim mlijekom. Grčevi u mišićima mogu se ukloniti vrlo djelotvorno na sljedeći način: uzmite 1 veliku žlicu kimovih sjemenki i 2 velike žlice ljekovite biljke steže/tormentile i stavite u 1/2 l kozjega mlijeka, promiješajte, stavite na peć i kuhajte 10 minuta na laganoj vatri. Zatim ostavite 15 minuta poklopljeno, procijedite te popijte za doručak toplo i na gutljaje. Jednaku količinu napravite uvečer i popijte za vrijeme večere. Prije spavanja bolna mjesta mišića izmasirajte medom i stavite preko toga prozirnu foliju. Ujutro skinite foliju i namazana mjesta operite toplim jabučnim octom pomiješanim s vodom u omjeru 1 : 1. Kura traje tjedan dana. Grčevi u mišićima nestanu i redovito se više ne pojavljuju.

Tinktura. Uzmite 50 g zgnječenoga kimova sjemena i stavite u jednu staklenku pa prelijte s 3/4 l dobre rakije (najmanje 40 postotne), dobro zatvorite i ostavite na toplom mjestu 2 tjedna. Potom procijedite i ulijte u tamnu bocu i stavite u hladnjak. To je izvanredan pripravak protiv nadimanja i želučanih smetnji.

Kim u vinu. Uzmite 2 velike žlice kimova sjemena i stavite u jedan lončić pa prelijte s 1/2 litre kvalitetnoga domaćeg bijelog vina, promiješajte i ostavite da se kuha 10 minuta na laganoj vatri. Skinite s peći i procijedite. Dnevno se popije 1/4 litre ovoga uvarka, a pomaže kod proljeva, hemoroida, pospješuje mokrenje i izbacuje crijevne nametnike.

Ljekovito ulje kima. Dobiva se destiliranjem svježega kimova sjemena. Primjena je i unutrašnja i vanjska. Razni oblici kožnih oboljenja 2 do 3 puta dnevno masiraju se ovim uljem, osobito kod neurodermitisa. Unutrašnja upotreba provodi se tako da se triput dnevno 15 minuta prije doručka, ručka i večere nakapa na komadić crnoga kruha 10 do 15 kapi i pojede. Kod težih kožnih bolesti upotreba ulja je istodobno i unutrašnja i vanjska! U slučaju gljivičnih infekcija vagine, žene moraju dvaput tijekom dana i navečer prije spavanja natopiti tampon ovim uljem i uvući ga u vaginu. Provodi li se to tjedan dana, po potrebi i duže, uspjeh je nevjerojatan.

Mješavina čaja. Promiješajte 1 veliku žlicu crnoga kima, jednu malu žlicu kamilice i pola male žlice anisa i stavite to u šalicu vrele vode. Poklopite i ostavite 15 minuta poklopljeno pa procijedite. Kada se ohladi na oko 40 stupnjeva, dodajte malu žlicu kaduljina meda pa popijte toplo i na gutljaje. Pije se 1 šalica ujutro natašte, jedna tijekom dana i jedna prije spavanja. Pije se tako 3 tjedna. To je jako dobar pripravak protiv bronhitisa i kašlja.

Sirup protiv astme. U mikser ubacite 1 malu žlicu crnoga kima, 3 češnja domaćega bijelog luka i 1 veliku žlicu meda od kadulje kako bi se sve dobro izmiješalo i nastao sirup. Svako jutro natašte uzima se po 1 mala žlica ovoga sirupa, i tako svaki dan tijekom 3 tjedna. Ovo je vrlo djelotvoran pripravak ako patite od astme.